Časté dotazy

tabor-sopka-eldorado-2009

Jaké je okolí tábora?

Vybíráme takové lokality, aby v bezprostředním okolí tábora byly lesy a v nich trávíme alespoň polovinu času hraním různých her. Lesy jsou lehce prostupné a dají se v nich uskutečnit i hry na poměrně velkém území. Rozsáhlé lesní oblasti protínají lesní cesty – ty spolu s místními význačnými body umožňují jednoznačnou orientaci. Lesem se dá dojít k vodním nádržím a rybníkům v okolí a užívat si koupání a cachtání.

V táboře u Trhové Kamenice jsou výhradně pro plavce velkým lákadlem zatopené lomy s čistou vodou a krásnou zalesněnou přírodní scenérií – příroda se sama mistrovsky postarala o zacelení ran, které ji zasazoval ještě před 50 lety člověk při těžbě kamene – mimochodem nejedna dlažební kostka v pražské dlažbě pochází odtud. Ani vykoupání v Chrudimce není k zahození.
V táboře Doubí je v horkém létě nejčastějším cílem nedaleká zatopená pískovna v Roudné nebo rybník Hejtman a kolem protékající Lužnice.
V táboře u Nové Paky vodomilové projdou lesem přímo k nedalekému velkému rybníku, anebo využijí menší bazén přímo v táboře, stejně jako v táboře v Podolí I.

Samozřejmě jako správní Češi, sbíráme houby, když rostou - vynikají v tom zvláště menší děti, a borůvky, když máme chuť na koláč a ovocné knedlíky.

Jak často se děti sprchují?

Většinou každý druhý až třetí den – záleží na programu a počasí. Máme dostatek sprch s teplou vodou (zvlášť pro kluky a holky), děti se chodí sprchovat většinou večer po programu nebo naopak před diskotékou po oddílech a podle dohody se svým oddílovým vedoucím. V táboře Doubí je navíc samostatná sprcha v každé velké chatě (spolu s WC a umyvadlem). Dívky se mohou při svých problémech sprchovat častěji dle potřeby, stejně tak cyklisté po návratu z vyjížďky.

Jak často jsou diskotéky?

Ty hlavní, pro celý tábor 2-3 krát, k tomu se připočte ještě několik kratších, pro určitou věkovou kategorii – třeba po skončení večerní soutěže nebo na zlepšení nálady mužstva během nekonečných dešťů.

Je v noci tábor hlídán?

Ano, hlídá jej služební vedoucí a občas mu pomohou i noční hlídky starších dětí. K bezpečnosti pomáhají i lampy nočního osvětlení.

Je možno splnit přání kamarádů nebo sourozenců, aby byli spolu v oddíle a ve stejné chatce?

Záleží na věkovém rozdílu a pohlaví, 1-2 roky rozdílu není velký problém, ve stejné chatce bydlí pouze kluci nebo pouze holky. Podpořte potřebu svého dítěte, ale ověřte si zda přání jeho kamaráda je totožné – zvláště při rozdílném věku a chtějte, aby i kamarád uvedl do přihlášky Vaše dítě. Každopádně pokud je to jen trochu možné, budeme se snažit kamarádům či sourozencům vyhovět – napište svoje přání do přihlášky nebo se domluvte s hlavním vedoucím příslušného turnusu.

Potřebují děti ešusy, příbory nebo hrnečky?

Ne, nepotřebují, jíme z talířů a máme dostatek nádobí.

Můžu se přijet podívat na tábor za svým synem?

Takovou návštěvu nedoporučujeme – neprospěje dítěti. Každý pořadatel Vám potvrdí, že mnohé dítě, které již překonalo úvodní nejistotu, se po takové návštěvě „sesype“ a rodičům nezbude, než si ho odvézt domů. Je to také nefér vůči jiným dětem. Těžko můžeme zajistit, aby návštěvy přijely ve stejný den a hlavně všem dětem (u táborů jednotlivých podniků by to asi šlo, ale to náš případ není). Děti na druhou stranu velmi ocení Vaše dopisy – takže často pište a překonejte svůj stesk, tím svému dítěti pomůžete nejvíce – táborové zážitky nikde jinde nezíská.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, zavolejte přímo hlavnímu vedoucímu. Zjistí okolnosti, promluví s oddílovým vedoucím a dítětem a objektivně zhodnotí, jak dítě zvládá pobyt na táboře. Případně s Vámi domluví řešení a navrhne Vám další postup.

Kolik dopisů mám poslat svému dítěti, aby se mu nestýskalo?

Co nejvíce. Malým dětem třeba každý den. Stačí i pohled s motivem, který má Vaše dítě v oblibě (pejsek, kůň, auto) a k tomu pár řádek. Dobrou vychytávkou je poslat první dopis s předstihem, aby jej dítě dostalo hned na začátku pobytu, kdy je jeho stres největší.

Je dobré psát výhradně dobré a povzbudivé zprávy. Zdůrazněte svému zlatíčkovi, jak jste na něj pyšní, že vše zvládne a jak moc se těšíte na jeho vyprávění o táboře. Nechte své dítě nerušeně prožít úžasné táborové dobrodružství, s nímž je spojeno překonávání překážek a trocha nepohodlí. Ty patří k základním předmětům školy života a každé dítě by ji mělo co nejdříve absolvovat.

Děti velmi citlivě reagují na nepříjemné zprávy z domova. Určitě mu nepište, jak moc se Vám po něm stýská nebo že onemocnělo domácí zvíře a už vůbec mu nemůžete sdělovat nějakou tragickou rodinnou událost. Lépe je s takovými zprávami počkat až do návratu dítěte domů, i když tenhle odklad možná neulehčí Vám. Dítě by však mimo domov a bez rodičů mohlo zbytečně trpět steskem, nejistotou a starostmi o své blízké.

Odkud k vám jezdí děti nejvíce?

Nejvíce z Prahy a okolí (střední Čechy), ale také z Plzně, Mostu, Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Brna, Ostravy ... Pár dětí je i z ciziny - Slovensko, Polsko, Anglie, Německo. Vesměs ^jde o děti s jedním nebo oběma českými rodiči, kteří chtějí, aby jejich děti poznaly české prostředí, nové kamarády a zdokonalili se v češtině. Rekordmany byli donedávna sourozenci z Francie, v roce 2007 vytvořili nový rekord dvojčata z USA.

Jakým způsobem udržujete disciplínu?

Dítě, které si hraje – nezlobí. Tak by se stručně dal vyjádřit známý přístup k dětem. Děti velmi vítají každodenní možnost zvolit si sami aktivitu, kterou znají a baví je nebo naopak chtějí zkusit něco nového, co dosud neznají. Děti mají jen tolik volnosti, aby neměly čas na vymýšlení různých alotrií. K tomu jsou vedoucí vybavení množstvím her do každého počasí a napomáhají k tomu i celotáborové akce s náročnějším programem. I v době svého osobního volna jsou děti povzbuzovány ke sportování nebo jiným aktivním činnostem.

Objevuje se na vašem táboře šikana?

V každém dětském kolektivu se objevují pokusy šikanovat mladšího, slabšího nebo jinak odlišného jedince. Naší prioritou je, aby zůstalo pouze u jednotlivých pokusů. Dáváme dětem jasně najevo, že tyto jevy nestrpíme – viník si to podruhé rozmyslí. Naše řešení je obsaženo i v předchozí odpovědi – když je program zajímavý a v táboře zavládne duch spolupráce a kamarádství, šikanovat prostě není IN.

Jaké je věkové složení dětí, jezdí k vám i malé děti?

Bereme děti od 6 do 15 let, výjimečně jsou v oddíle i děti mladší (děti známých). Děti jsou rozděleny do oddílů dle věku a zaměření, každý má tak možnost si najít kamaráda nebo kamarádku. Holek a kluků bývá obdobný počet, pouze u některých speciálních táborů je poměr jiný, např. do paintballového se hlásí spíše kluci, na výtvarný holky. 
Menším dětem (6 - 9 let) je věnována větší péče, hry se často střídají, jsou vděčni za pohádku na dobrou noc a mateřský přístup vedoucích. Je u nich častější stesk po domově - v drtivé většině případů se jej daří překonat a další rok už je dítě v pohodě.

Mám dát svému dítěti mobil?

Záleží jenom na Vás. U většiny dětí s tím problém není a jediným rizikem je možná ztráta. Nepříjemná situace může vzniknout tehdy, pokud se Vaše dítě rozhodne tábor vzdát a za každou cenu chce jet domů. Příčinou je nejčastěji stesk po rodičích, ale mnohdy jí může být z pohledu dospělých malicherný důvod – třeba neúspěch ve hře, hádka s kamarádem. Pak se jistě pokusí pomocí mobilu Vámi manipulovat a účelově argumentovat. Znalý a zkušený rodič většinou takové hovory zvládne. Při pochybnostech je možné si vše ověřit u vedení tábora.

Ideální je stanovit ještě před odjezdem na tábor pravidla hry – dítě by mělo jasně pochopit, že chcete, aby na tábor jelo a na táboře zůstalo, protože je to normální, překonávání překážek patří k životu a čím dříve se naučí odloučení od rodičů, tím to bude pro něj lépe. Na škodu věci by byl slib, že za ním přijedete, pokud bude mít nějaký problém – vězte, že toho dítě jistě využije a předem plánuje, že se s Vámi vrátí domů.

Stručně na závěr: Pokud dáte mobil svému (zvláště mladšímu) dítěti, buďte připraveni na možnost srdceryvných rozhovorů a promyslete si dobře předem svůj postup, včetně přípravy svého dítěte na pobyt v táboře a Vás samotných na chvíle odloučení.

Rodiče především mladších dětí možná inspiruje nebo pobaví naše rubrika Náměty pro rodiče nebo 7 častých chyb při volbě tábora

Chybí Vám zde odpověď na Vaši otázku?

Napište nám - odpověď dostanete obratem: