Letní tábory‎ > ‎

Výtvarný a keramický tábor


Letní výtvarná a keramická dílna v přírodě

Také máte doma dítě, které od malička rádo kreslí a zcela bez zábran zkouší nové výtvarné techniky? Výtvarný tábor v přírodě uspokojí děti ze základních uměleckých škol a všechny děti s tvůrčí invencí. Zároveň si vyzkouší tvorbu s keramikou.

Výtvarný tábor OKO

Nápady a inspirace

Děti rády poznávají nové způsoby kreslení nebo malování a vyhledávají inspiraci pro své vlastní tvoření. Výtvarný tábor s keramikou umožní každému dítěti projevit své nadání a tvořit bez zábran. Napovíme jeho uměleckému cítění a pomůžeme v hledání vlastní cesty.

Určitě jej inspiruje okolní příroda a podněty od jeho nových kamarádů a dospělých výtvarníků. Necháme jej nerušeně tvořit a jen lehce napovíme, jakou techniku kreslení a malování použít.

Oproti jiným typům táborů (třeba sportovní tábory) je výtvarný tábor vyhledáván dětmi, kteří se obejdou bez věčného soutěžení a porovnávání dosažených výsledků s druhými. Baví je už samotné tvoření a poznávání nových věcí a žádné soutěžení k tomu nepotřebují. Samotný výsledek snažení sice každého potěší, ale důležitější je svobodné uskutečňování vlastních nápadů a postupů. Když tvoří ve skupině stejně smýšlejících dětí, jsou navýsost spokojené.

Výtvarný a keramický tábor - program

Byla by škoda pro malování a jiné tvoření nevyužít okolní přírodu. Pokud neprší, skoro vše se může dít venku. Zhruba 50 % doby se bude každé dítě zabývat uměleckým tvořením. Zbude dost času na sport, koupání, soutěže, bojovky, výlety a další táborové činnosti.

Výtvarný tábor OKO

Máme připraveno mnoho různých výtvarných činností. Jejich volbu ovlivní počasí, věk dětí a v neposlední řadě i jejich nálada a očekávání.

Exkluzivní činností bude výroba keramiky. Víte, že se musí vypálit při teplotě kolem 1200°C a že je nutná speciální hlína? Stojí za to si z ní něco zajímavého vytvořit a potěšit se tím pak doma.

Výrobky necháváme vypálit v keramické peci a děti si je přivezou domů. U delších termínů se to daří, jen u 8-denního tábora keramika nestihne uschnout, v peci by popraskala.

Příklad možných technik a uměleckých činností:

Kresba objektů

Kresba je základem všech výtvarných technik. Začneme nákresem obvodových linií, kresbou detailů a stínováním.

Kresba tužkou, přírodním uhlem nebo akvarelovými pastelkami na kreslířskou čtvrtku. Zkusíme nakreslit přírodní objekty různých tvarů (třeba obyčejnou šišku).

Malování předmětů a živočichů

Malování zajímavých předmětů, zvířat a pokusy s portrétem. Malování štětcem na čtvrtku, látku, tričko a přírodní materiály, třeba stromy nebo oblázky.

K malování použijeme tempery nebo akvarel, případně vyzkoušíme olejové barvy.

Malování krajiny

Malování okolní krajiny zanechá v malíři vzpomínky na proběhlý zážitek. Může si i po dlouhé době vybavit své pocity a rozpoložení nebo události jaké prožíval během malování. Malování je pro každého silný prožitek a malování v přírodě obzvlášť.

Výtvarná dílna

Výtvarná dílna pracuje s přírodními materiály - lesní, polní nebo luční plody, kousky dřevin, kůra stromů, hlína. Dalším materiálem je textilie, bavlna i jiné materiály použité na základě momentální inspirace dětí. Díky dílně si děti zlepší jemné pohyby rukou (stříhání, lepení, navlékání, drátkování), zlepší se v soustředění a přitom vše proběhne zábavně a nenásilně.

Výtvarný tábor skončí pro Vaše dítě výstavou jeho děl na závěrečné vernisáži, odveze si je domů a bude se jimi moci pochlubit a pokochat.

Co si vzít s sebou na výtvarný a keramický tábor

Pro tvoření je dobré starší tričko, košile nebo zástěra, které se mohou ušpinit a světlé bavlněné tričko nebo kus látky na malování textilie. Žádné jiné vybavení není třeba. Vlastní tužky a jiné oblíbené kreslířské nebo malířské vybavení si vzít můžete, ale pokud je mít nebudete, nevadí.

Fotky z minulých táborů ve Fotogalerii

Termín/cena - Výtvarný a keramický tábor 2018

Pro děti 6-15 let

Turnus Termín 2018 Délka Cena Informace
a dokumenty
 
Doubí 1. turnus 30.6.-13.7. 14 dní 5.000 Kč Informace Doubí
1. turnus
 turnus obsazen
Doubí 2. turnus 13.7.-26.7. 14 dní 5.100 Kč Informace Doubí
2. turnus
  turnus obsazen
Podolí I
4. turnus
4.8-17.8. 14 dní 4.900 Kč Informace Podolí I
4. turnus
 turnus obsazen
Podolí I
5. turnus
17.8-26.8. 10 dní 3.700 Kč Informace Podolí I
5. turnus
 turnus obsazen
Trhová Kamenice
1. turnus
29.7-11.8. 14 dní 5.100 Kč Informace Trhová
Kamenice 1. turnus
 turnus obsazen
Nová Paka
2. turnus
9.8.-16.8. 8 dní 3.400 Kč Informace Nová
Paka 2. turnus
 turnus obsazen

Informace pro všechny tábory

Všechny naše letní tábory 2018 najdete v přehledu táborů v sekci Letní tábory 2018