Kin-ball na letním táboře, sport nového tisíciletí

přidáno: 5. 1. 2012 16:34, autor: Alexandr Hupcej   [ aktualizováno 21. 12. 2014 4:56 ]
letní tábory

Hádáte správně - utajeným pomocníkem v pozadí byl známý, ryze český vědec, Jára da Cimmerman.

Důkazy jsou sice občas nepřímé, ale neméně přesvědčivé. Už způsob vymýšlení nového sportu - ne na hřišti, ale ve vědecké laboratoři, odpovídá osvědčenému přístupu českého génia.

V době vývoje nové hry její objevitel experimentoval s různými průměry míče. Když si postěžoval: "Zkusil jsem už na loket tlustý míč a není to stále vono", dal mu Cimmerman radu: "Jeden loket je málo, zkuste profesore lokty dva".

Věrohodnosti této věty přispívá fakt, že Cimmerman, jako vlastenec, měl zcela jistě na mysli dva pražské lokte, a ty jsou téměř nachlup dlouhé jako průměr kin-ballového míče (122 cm).

S kanadskými lokty by byl míč na hru příliš malý a nechytatelný.

A už vůbec jistě neměl na mysli vídeňské lokte, které by svým velikášstvím znamenaly příliš velký, neohrabaný a nudný míč.

Není ani pochyb o tom, proč vnutil Cimmerman objeviteli hry ideu tří týmů v poli. Ve své předvídavosti počítal s finálem české kin-ballové ligy, v němž nastoupí týmy Čechů, Moravanů a Slezanů k jedinému zápasu.

Šetří se tím značné finance oproti systému každý s každým a dvou týmů. V době probíhající krize je jeho počin dvojnásob cenný.

Velký Čech také navrhl možnost odpalovat míč z libovolného místa v poli. Možná tím umožnil dokončení celého projektu, jinak by se členové vědeckého týmu přeli o nejvhodnější stanoviště ještě teď.

Jeho poslední myšlenka je známa pod pojmem mobilní odpalovací rampa a není vinou vědeckého génia, že byla později zneužita pro vojenské účely.

Jak pomohl k vytvoření nového sportu český vědec

Kin-ball vznikl nedávno v Kanadě. Údajně jej vymyslel univerzitní profesor tělesné výchovy. Zadání pro nový kolektivní sport bylo:

  1. Co nejvíce pohybu.
  2. Rovné možnosti pro všechny hráče.
  3. Vrátit kolektivní hře ducha fair-play.

Podíváme se, jak si vědci se zadáním poradili a jestli je to sport vhodný také pro letní tábory. V neposlední řadě odhalíme, kdo kanadským vědcům pomáhal.

Hejbni se

Kin-balloví hráči musí být stále ve střehu, jinak jim míč odpálený soupeřem spadne na zem. Míč sice letí pomaleji než jeho kolega z volejbalu nebo fotbalu, i tak jej včas zachytit dá pořádnou fušku. Soupeř jej může odpálit z libovolného místa na hřišti a na jakoukoliv stranu a dálku.

Kin-ballový míč je velký (průměr 122 cm), ne moc těžký (asi 1 kg) a musí být z pevného materiálu, aby se nemusel často opravovat.

Pohybovat se musí bránící mužstvo, aby včas zachytili  odpálený míč a pohybovat se musí i útočící tým, aby zvolil dobré místo k odpálení míče.

Každopádně bod č.1, co nejvíce pohybu hráčů, je splněn vrchovatě a hra se hodí i na letní tábory se sportem, tedy i kin-ballový tábor.

Nikdo se nemůže ulejvat

Každý tým v poli má čtyři hráče. Tři hráči útočícího družstvo musí utvořit něco jako odpalovací rampu pro míč. Čtvrtý hráč poté míč odpálí. Těsně před úderem musí ovšem zvolat: "Omnikin, černá" (nebo barvu jiného týmu).

Hráči spolupracují v obraně i následném útoku. Je potřeba všech hráčů - nikdo nemůže zůstat stranu. A na druhou stranu, ani sebelepší výkon jednoho hráče, nemůže zajistit týmu vítězství.

Nezmínili jsme další pozoruhodnost kin-ballového zápasu. Ve stejný okamžik jsou v poli vždy tři týmy. Pravidla kin-ballu nahrávají dramatickému průběhu hry, každý tým má stejnou šanci na úspěch a dva týmu se nemůžou domluvit na společném postupu vůči zbývajícímu družstvu.

Každopádně bod č.2, rovné možnosti pro všechny kin-ballové hráče, je splněn a hra se zdá ideální i na letní tábory se sportem.

Fair-play

Ani ve vypjatých kin-ballových zápasech nesmí hráči fyzicky ani slovně napadat hráče soupeřů. S rozhodčím se nikdo nehádá, ten může být pouze slušné tázán. Těším se, až uvidíme kin-ballové zápasy na Olympiádě. Může to ovlivnit i pravidla jiných kolektivních sportů, u nichž je jen tenká hranice mezi tvrdostí a zákeřností. Paradoxně nový přístup k fair-play pochází z kolébky ledního hokeje.

Bod č.3, hraní fair-play, je zajištěno. Hra se proto velmi hodí i na sportovní letní tábory, a tedy i na kin-ballový tábor.

Nová hra z laboratoře se šíří světem

Ve světě jsou registrovány 4 miliony kin-ballových hráčů a jejich počet rychle roste.

V Čechách jej zkouší v mnoha základních školách a je jen otázkou času, kdy se dostane do širšího povědomí. Určitě si to zaslouží.

Zavěrem bychom měli vyhodnotit úspěšnost vyřešení zadaného vědeckého úkolu. Říkáme ano, úkol byl zcela splněn a na počest úspěšného projektu hrajeme kin-ball na většině našich turnusů.