logo oko

Letní tábory OKO

Jak zajistit, aby se dítě na tábor těšilo?

8 jednoduchých triků k vyvolání zájmu + 8 doporučení, čeho se určitě vyvarovat
tabor-sopka-eldorado-2009

Jak připravit malého táborníka

 1. Vyprávějte si společně o táboře, co tam může pěkného prožít.

 2. Vydejte se společně na nákup vybavení na tábor - taková svítilna jenom na tábor bude určitě velkým svátkem.

 3. Zdůrazněte jak jste na něj pyšná, že táborové dobrodružství zvládne bez maminky a že si moc přejete, aby na táboře vydrželo.

 4. Prohlédněte si spolu fotky z tábora nebo si přehrajte nějaké video.

 5. Pokud Vaše dítě nespalo nikdy samo mimo domov, domluvte se s rodiči jeho vrstevníků nebo příbuznými. Takové přespání je velké dobrodružství a skvělá průprava.

 6. Zkuste se dohodnout s rodiči jeho kamaráda, s kterým by rád prožil tábor společně. Je to dobré pro pocit, že v tom není samo. Pro odjezd a první seznamování s prostředím tábora je to výhoda. Později už na tom tolik nezáleží - děti si najdou další kamarády a na tom prvním už nejsou tolik závislí.

 7. Vůbec nejlepší je poslat dítě na kratší vikendovou výpravu. Pozná prostředí, vedoucí a pár kamarádů do začátku tábora se také bude hodit.

 8. Nachystejte hodně dopisních obálek a pohledů a pak pište třeba denně. Zaúkolujte i babičky, dědečky, strýčky.
  Je dobré nepřerušit pouto s domovem a psát výhradně dobré a povzbudivé zprávy. Zdůrazněte svému zlatíčkovi, jak jste na něj pyšní, že vše zvládne a jak moc se těšíte na jeho vyprávění o táboře.

  Nechte své dítě nerušeně prožít úžasné táborové dobrodružství, k němuž patří překonávání překážek a trocha nepohodlí. Ty patří k základním předmětům školy života a každé dítě by je mělo co nejdříve absolvovat.

Jak připravit sebe a čeho se vyvarovat

 1. Připravte i sebe na chvíle odloučení a dotěrné představy, zda Vašemu miláčkovi neubližují nebo se mu nestýská.

 2. Určitě nedávejte najevu své obavy a strach - mohli byste je přenést na své dítě a zbytečně jej znejistit.

 3. Odolejte pokušení jet na tábor dítě navštívit a potěšit. Tábor je pro něj velké dobrodružství - nechte jej prožít tábor naplno. Zůstanou mu zážitky na celý život.

 4. Děti velmi citlivě reagují na nepříjemné zprávy z domova. Určitě nepište, jak moc se Vám stýská nebo že onemocnělo domácí zvíře a už vůbec mu nemůžete sdělovat nějakou tragickou rodinnou událost.

  Lépe je s takovými zprávami počkat až do návratu dítěte domů, i když takto odkládané sdělení může vše stížit Vám. Dítě by však mimo domov a bez rodičů mohlo zbytečně trpět steskem, nejistotou a starostmi o své blízké.

 5. Nestrašte dítě táborem: "Jen počkej, tábor tě naučí jak se uklízejí hračky, myjí ruce, budeš muset poslouchat" apod. Je to u malého nezbedy lákavé, ale radši se přemožte a neznepokojujte jej, i když mnohé z toho samozřejmě pravda je.

 6. Neslibujte dítěti, že za ním přijedete, když se mu bude stýskat - tím mu dáváte nechtěně návod, jak si pobyt zkrátit.

 7. Zvažte, zda dáte dítěti mobil. Pokud si věříte, že ustojíte případné naléhavé žádosti o návrat domů nebo již víte že mu tábor nečiní potíže - problém není žádný. V opačném případě je lepší spolehnout se na vedoucí. V případě komplikací se Vám určitě ozve někdo z vedení tábora a domluví s Vámi další postup.

 8. Promyslete si jak byste reagovala, pokud dítě chce jet domů - z uplakaného dopisu nebo zoufalého telefonátu můžete mít dojem, že dítě je vystresované a úplně na dně a pro jeho vysvobození musíte podniknout okamžitou záchrannnou výpravu.

  Věřte zkušenému - výpravu odložte, zavolejte hned vedení tábora. Běžně postupujeme tak, že promluvíme s dítětem, promluvíme s oddílovým vedoucím a po zjištění situace Vám zavoláme.

  V drtivé většině zjistíme, že se dítě účastní programu, steskem trpí denně v souhrnu 5-10 minut, má kamarády a je jinak spokojené. Po domluvě s rodiči dítěti sdělíme, že si jeho maminka velmi přeje, aby tábor dokončilo a že mu vzkazuje, že je na něj pyšná a těší se, až jí bude vyprávět o všem, co prožilo.

  Dá se vysledovat, že touto stýskací procedurou projde na táboře každé 20. až 30. dítě a úspěšné rozuzlení silně převládá. Hodně napomůžete, když se se svými pochybnostmi svěříte hned a nepodlehnete vlastnímu stesku a obavám.

Eldorádo z.s. © 2011-2019